Amortyzacja a leasing

Amortyzacja a leasing

Umowy leasingowe są zaawansowanym narzędziem finansowym. Z racji na to, niekiedy możemy mieć problem, by od razu zorientować się we wszystkich zawiłościach związanych z opłatami i rozliczeniami takiej umowy. To utrudnia prawidłową ocenę opłacalności danej inwestycji. Tym bowiem, co najmocniej przemawia na jej korzyść w porównaniu z klasycznym kredytem jest amortyzacja a leasing nie zawsze jasno mówi, jak wielka ona będzie.

Dla lepszego zobrazowania tej sytuacji, posłużmy się pewnym przykładem. Chcemy wziąć leasing na zakup maszyn o łącznej wartości 460 tys. złotych netto. Wysokość amortyzacji to 10%, dajemy 45% własnego wkładu, a pierwszą ratę podnosimy do 15% wartości. W ten sposób już w dwa miesiące mamy spłacone 60% wartości maszyny, co generuje dla firmy spory koszt – a więc także możliwość odliczenia go od podatku. Jeżeli jednak spojrzymy w dokładną dokumentację takiej umowy, pokaże nam się rozbieżność. Amortyzacja a leasing jest bowiem nieco skomplikowana.

Na harmonogramie miesięcznym nie widnieje bowiem opłata wstępna, którą również musimy ponieść przy takiej inwestycji. W naszym przypadku, wyniosłaby ona ponad 200 tys. złotych. Mimo, iż jest to rozwiązanie nieintuicyjne, jednak sumaryczne kwoty są takie, jak być powinny. Amortyzacja a leasing okazuje się być więc dobrym pomysłem.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 1 (ostatnio: 05.11.2019 04:32:34)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz